8:35 صبح | ۱۳۹۸ يکشنبه ۱ ارديبهشت
مرغداری‌های آلوده به ویروس آنفلوانزای مرغی چگ...همزمان با شیوع آنفلوانزای مرغی، در صورت آلودگی یک واحد مرغداری به این ویروس، علاوه بر خود کانون آلوده، تمام واحدهای موجود تا شعاع ۳ کیلومتری معدوم می شوند.
ناکامی ایران در بازارهای صادراتی مرغدبیر انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی با بیان اینکه میزان صادرات مرغ بسیار پایین‌تر از ظرفیت موجود است، گفت: دولت مرغ مازاد را ۶۴۰۰ تومان خریداری می‌کند که این نرخ، برای مرغداران به صرفه نیست.
سازمان دامپزشکی آنفلوانزای مرغی در دو مرغداری...سازمان دامپزشکی کشور طی اطلاعیه‌ای رسمی معدوم سازی دو واحد مرغداری در استان تهران را به دلیل مشاهده آنفلوانزای مرغی تایید کرد.
طرح ملی بررسی ۴۰ باقیمانده دارویی در محصولات ...رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: از ابتدای امسال ۴۰ نوع باقیمانده دارویی را با نمونه‌گیری از محصولات خام دامی از جمله شیر،‌ ماهی قزل آلا، گوشت و طیور آغاز کرده‌ایم.
اجرای طرح پاستوریزاسیون و عرضه شیر توسط تشکّل...مدیر عامل اتحادیه سراسری صنعت دامپروران همگام کشور گفت: در حال اجرای طرح پاستوریزاسیون و فروش شیر از طریق تعاونی‌های دامداران و یا خود دامداران هستیم.
رئیس فدراسیونی که گاوداری می‌کند/ ورزشکاران ب...رئیس فدراسیون بسکتبال در کنار ورزش و مدیریت فدراسیون به کار گاوداری هم مشغول است و می‌گوید: ورزشکاران باید در کنار جهادگران در اردوهای جهادی به مردم محروم خدمت کنند.
راه های مدیریت استرس گرمایی در گاوهای شیریافزایش دمای هوا به بیش از 22 درجه سانتیگراد می تواند موجب تولید پایین تر از میزان معمول و تبعات مختلفی در گاوهای شیری شود.
مدیریت اقدامات بهداشتی در طول یک دوره پرورش گ...علاوه بر رعایت اصول استاندارد در احداث جایگاه که بایستی مناسب اهداف مورد نظر در تولید باشد، مدیریت بهداشت جایگاه و دام نیز اثر ویژه ای در حفظ سلامت گوسفند و بز و تولیدات آنها دارد.
کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکر...عملکرد بره های پرواری تغذیه شده با جیره های غذایی حاوی علوفه هیدروپونیک، کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکرد دام را در پی دارد.
شرایط استفاده و نگهداری گوشت قرمزمردم باید گوشت قرمز خود را از مراکز مجاز عرضه تهیه نموده و ممهور به مهر و برچسب بهداشتی دامپزشکی باشد.
بیوتکنولوژی کلید اجرای اقتصاد مقاومتی در صنعت...دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی در صنعت دامپروری با کاربردهای مختلف بیوتکنولوژی میسر می شود.
بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو را جدی بگی...مدیر کل دامپزشکی استان گیلان با اشاره به اینکه فصل بهار و تابستان زمان تکثیر و تزاید حشرات به خصوص عامل ناقل این بیماری یعنی کنه ها است، گفت: در راستای کنترل و پیشگیری از ابتلا به این بیماری لازم است دامداران و افرادی که با دام سروکار دارند نکات بهداشتی ضروری را رعایت کنند.
آرشیو خبر کد خبر: 3312     

دستاوردهای پژوهشکده جنین دام دانشگاه شهرکرد

انجماد شیشه ای از دستاوردهای پژوهشکده فناوری جنین دام دانشگاه شهرکرد است که امکان نگهداری، تکثیر و انتقال جنین گونه های با ارزش حیوانات اهلی و وحشی و تحقیق و پژوهش روی انواع تخمک و جنین دام ها در همه فصول از مزایای آن است.
تاریخ انتشار :۱۳۹۳ يکشنبه ۲۳ شهريور ساعت 16:12

به گزارش دامنا, رئیس دانشگاه شهرکرد در تشریح دستاوردهای پژوهشکده جنین دام گفت: پژوهشکده فناوری جنین دام این دانشگاه دومین مرکز علمی کشور در دستیابی به فناوری تولید حیوانات تراریخته(حاصل از فناوری شبیه ‌سازی) پس از موسسه رویان است.
آقای فتاحی افزود: اکنون 185 طرح تحقیقاتی با رشد کیفی 100 درصدی در دست اجراست که 32 انجمن علمی با عضویت حدود 2 هزار دانشجوی این دانشگاه در اجرای آنها مشارکت دارند.
رئیس پژوهشکده فناوری جنین دام دانشگاه شهرکرد ابراز داشت: این مرکز در قالب سه گروه پژوهشی سلول های جنسی، جنین و سلول های بنیادی، ژنتیک سلولی و مولکولی و شبیه سازی و حیوانات تراریخته فعالیت می کند.
دکتر حسن پور تشریح کرد: تولید آزمایشگاهی جنین در گوسفند نژاد لری - بختیاری و انتقال آنها به گوسفندان این نژاد که منجر به تولد نخستین بره سالم از طریق لقاح خارج رحمی در داخل کشور شد، تولید آزمایشگاهی همین جنین نخستین بار در کشور با استفاده از فناوری تزریق درون سیتوپلاسمی اسپرم، تولید آزمایشگاهی جنین های گاو، تثبیت روش انجماد اسپرم گوسفند نخستین بار در کشور، تعیین جنسیت جنین های تولید شده گاو و گوسفند در شرایط آزمایشگاهی و تعیین شناسنامه ژنتیکی برای اسب های ایرانی از مهمترین دستاوردهای پژوهشکده فناوری جنین دام دانشگاه شهرکرد است .
وی افزود: حفظ گونه های حیوانی درمعرض خطر انقراض و در صورت امکان احیای گونه های جانوری منقرض شده و کاربرد سلول های بنیادی در درمان بسیاری از بیماریهای خاص از جمله طرح های در دست اقدام این پژوهشکده است.
رئیس پژوهشکده فناوری جنین دام دانشگاه شهرکرد تولید جنین حیوانات اهلی و دام کوچک به روش لقاح خارج از رحم و تزریق درون سیتوپلاسمی اسپرم از دیگر توانمندیهای این مرکز عنوان کرد و افزود: جنین‌های پارتنوژنیک(غیرجنسی) حیوانات اهلی و دام کوچک نیز دراین مرکز به شکل آزمایشگاهی تولید می شود.
عضو هیئت علمی پژوهشکده فناوری جنین دام دانشگاه شهرکرد هم با اشاره به تبدیل سلول های بافت چربی به بافت استخوانی با استفاده از سلول های بنیادی گفت: این سلول ها از بافت چربی تکثیر می‌شوند و سلول بافت چربی را تمایز می دهند و به سلول بافت استخوانی تبدیل می کنند که در شکستگی های بافت استخوان می توان از آن ها استفاده کرد.
دکتر کدیور با اشاره به قابلیت تمایز این سلول ها با انواع دیگر بافت های بدنی با استفاده از کشت سلول های بنیادی افزود: کشت سلول های بنیادی، شبیه سازی و لقاح خارج رحمی از مهمترین دستاوردهای پژوهشکده فناوری جنین دام دانشگاه شهرکرد است.
وی، شبیه سازی و تولید جنین خارج از رحم در گوسفند را از مهم ترین فعالیت های انجام شده در پژوهشکده فناوری جنین دام دانشگاه شهرکرد برشمرد و عنوان کرد: برای تولید جنین خارج رحم ابتدا سلول تخمک از کشتارگاه خارج و به محیط کشت آزمایشگاه وارد می شود و پس از طی مراحل بلوغ در مجاورت سلول اسپرم قرار می گیرد.
عضو هیئت علمی پژوهشکده فناوری جنین دام دانشگاه شهرکرد افزود: پس از ساخته شدن سلول تخمک جدید و انتقال آن به رحم حیوانی که از نظر زمانی با سلول ساخته شده هماهنگ است، حیوان مادر آن جنین را می پذیرد و پس از طی دوران بارداری، حیوان حاصل از جنین خارج رحمی متولد می شود که این فناوری در انسان هم قابلیت اجرا دارد.
پژوهشکده فناوری جنین دام دانشگاه شهرکرد در سال 82 با اخذ موافقت نامه قطعی از شورای گسترش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری فعالیت خود را به منظور افزایش سطح دانش فناوری زیستی تولید مثل دام آغاز کرد.
وجود پنج پژوهشکده زیست فناوری و ژنتیکی در دانشگاه شهرکرد، هفت دانشکده تخصصی، بیش از 200 عضو هیئت علمی ثابت و کسب رتبه هفتم محققان این دانشگاه در بین دانشگاه های کشور در درج مقالات در مجلات معتبر بین المللی از جمله توانمندی های دانشگاه شهرکرد محسوب می شود.

اخبار مرتبط با این خبر
ردیفتیترتاریخ
1 دستاوردهای پژوهشکده جنین دام دانشگاه شهرکرد ۱۳۹۳ يکشنبه ۲۳ شهريور


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :  
کد امنیتی: