8:35 صبح | ۱۳۹۸ يکشنبه ۱ ارديبهشت
مرغداری‌های آلوده به ویروس آنفلوانزای مرغی چگ...همزمان با شیوع آنفلوانزای مرغی، در صورت آلودگی یک واحد مرغداری به این ویروس، علاوه بر خود کانون آلوده، تمام واحدهای موجود تا شعاع ۳ کیلومتری معدوم می شوند.
ناکامی ایران در بازارهای صادراتی مرغدبیر انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی با بیان اینکه میزان صادرات مرغ بسیار پایین‌تر از ظرفیت موجود است، گفت: دولت مرغ مازاد را ۶۴۰۰ تومان خریداری می‌کند که این نرخ، برای مرغداران به صرفه نیست.
سازمان دامپزشکی آنفلوانزای مرغی در دو مرغداری...سازمان دامپزشکی کشور طی اطلاعیه‌ای رسمی معدوم سازی دو واحد مرغداری در استان تهران را به دلیل مشاهده آنفلوانزای مرغی تایید کرد.
طرح ملی بررسی ۴۰ باقیمانده دارویی در محصولات ...رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: از ابتدای امسال ۴۰ نوع باقیمانده دارویی را با نمونه‌گیری از محصولات خام دامی از جمله شیر،‌ ماهی قزل آلا، گوشت و طیور آغاز کرده‌ایم.
اجرای طرح پاستوریزاسیون و عرضه شیر توسط تشکّل...مدیر عامل اتحادیه سراسری صنعت دامپروران همگام کشور گفت: در حال اجرای طرح پاستوریزاسیون و فروش شیر از طریق تعاونی‌های دامداران و یا خود دامداران هستیم.
رئیس فدراسیونی که گاوداری می‌کند/ ورزشکاران ب...رئیس فدراسیون بسکتبال در کنار ورزش و مدیریت فدراسیون به کار گاوداری هم مشغول است و می‌گوید: ورزشکاران باید در کنار جهادگران در اردوهای جهادی به مردم محروم خدمت کنند.
راه های مدیریت استرس گرمایی در گاوهای شیریافزایش دمای هوا به بیش از 22 درجه سانتیگراد می تواند موجب تولید پایین تر از میزان معمول و تبعات مختلفی در گاوهای شیری شود.
مدیریت اقدامات بهداشتی در طول یک دوره پرورش گ...علاوه بر رعایت اصول استاندارد در احداث جایگاه که بایستی مناسب اهداف مورد نظر در تولید باشد، مدیریت بهداشت جایگاه و دام نیز اثر ویژه ای در حفظ سلامت گوسفند و بز و تولیدات آنها دارد.
کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکر...عملکرد بره های پرواری تغذیه شده با جیره های غذایی حاوی علوفه هیدروپونیک، کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکرد دام را در پی دارد.
شرایط استفاده و نگهداری گوشت قرمزمردم باید گوشت قرمز خود را از مراکز مجاز عرضه تهیه نموده و ممهور به مهر و برچسب بهداشتی دامپزشکی باشد.
بیوتکنولوژی کلید اجرای اقتصاد مقاومتی در صنعت...دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی در صنعت دامپروری با کاربردهای مختلف بیوتکنولوژی میسر می شود.
بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو را جدی بگی...مدیر کل دامپزشکی استان گیلان با اشاره به اینکه فصل بهار و تابستان زمان تکثیر و تزاید حشرات به خصوص عامل ناقل این بیماری یعنی کنه ها است، گفت: در راستای کنترل و پیشگیری از ابتلا به این بیماری لازم است دامداران و افرادی که با دام سروکار دارند نکات بهداشتی ضروری را رعایت کنند.
آرشیو خبر کد خبر: 3665     

فارغ‌التحصیلان بیکار و دامپروری غیرعلمی در ایلام(بخش اول)

ایسنا
در حالی که دانش‌آموختگان رشته دامپروری از بیکاری گله دارند، مراکز دامپروری ایلام به دلیل نگاه غیرعلمی و سنتی حاکم بر آنها نتوانسته‌اند به توسعه استان در این بخش کمک کنند.
تاریخ انتشار :۱۳۹۳ سه شنبه ۲۰ آبان ساعت 07:47

 دامداری در استان از ظرفیت‌ها و مزیت‌های نسبی قابل‌توجه که اگر با برنامه‌ریزی به آن نگاه شود می‌تواند در توسعه و افزایش سطح تولیدات داخلی استان نقش مثبتی را ایفا کند. البته ناگفته نماند که این پتانسیل ارزشمند با کاستی‌ها و چالش‌هایی نیز مواجه است که به همین منظور سرویس اقتصادی خبرگزاری ایسنا با دعوت از کارشناسان و مسئولان اجرایی استان زمینه‌ای را برای هم‌اندیشی و بحث در مورد ظرفیت‌ها و چالش‌های دامپروری استان فراهم کرد و امیدواریم که خروجی این میزگرد تلنگری به بخش اجرا و برنامه‌ریزی برای توسعه حوزه دامداری و دامپروری در استان و همچنین صنایع تبدیلی در این حوزه باشد.

 
توسعه استان از مسیر دامپروری می‌گذرد
 
دکتر «کامران طاهرپور» عضو هیئت‌علمی علوم دامی دانشگاه ایلام در میزگرد تخصصی دامپروری در ایلام، ظرفیت‌ها و‌ چالش‌ها و نقش آن در توسعه روستاها اظهار کرد: همان‌طور که استحضار دارید توسعه کشاورزی پایدار در یک جامعه شامل همه بخش‌های آن می‌شود یعنی کشاورزی و حتی دامداری و دامپروری و علوم دامی در قالب‌های جداگانه و به‌صورت جزیره‌ای از دیگر بخش‌ها را نمی‌توان مورد بررسی قرار داد.
 
وی بابیان اینکه قطعاً مقوله صنعت، فرهنگ، ارتباطات و گردشگری در این زمینه دخیل هستند، افزود: چون بحث ما تخصصی و در رابطه با دام و علوم دامی است نکته‌ای که برای ما اهمیت دارد این است که باید ابتدا از مزیت‌ها و توانایی‌ها و امکانات نسبی استان اطلاعاتی داشته باشیم و موانع را شناخت و راهکارهایی نیز ارائه کرد.
 
عضو هیئت‌علمی دانشگاه ایلام اضافه کرد: همان‌طور که می‌دانید استان ایلام یکی از کوچک‌ترین استان‌های کشور است که ازنظر وسعت ۱٫۲ مساحت کشور و چیزی حدود 77 صدم درصد جمعیت کشور را در خود جایی داده است اما این استان ویژگی‌هایی دارد که با توجه به شرایط اقلیمی آن‌که در یک عرض گسترده جغرافیایی قرار دارد از تنوع آب و هوایی بسیار خوبی برخوردار است.
 
این مدرس دانشگاه با اشاره به اینکه مناطق سرد و کوهستانی و گرم و خشک در سطح استان وجود دارد و به تعبیری می‌شود گفت که این فرصت ازلحاظ طبیعی برای ما به وجود آمده که بتوانیم در طول سال محصولات کشاورزی مختلفی را به‌صورت پیوسته داشته باشیم، خاطرنشان کرد: فاصله قشلاق و ییلاق ما در استان در حال حاضر یک ساعت است و این خود، یک مزیت است و ما می‌توانیم دلایل و قرائنی بیاوریم که این منطقه از نظر دام و دامداری تاریخ و تاریخچه دارد.
 
طاهرپور تصریح کرد: مسئله‌ای که اهمیت دارد این است که با استفاده از مزیت‌های موجود و امکانات بالقوه‌ای که در اختیار داریم باید نسبت به بالفعل کردن آن‌ها اقدام کنیم و باید یک سری راهکارها را در اختیار داشته و با برنامه‌ریزی به‌سوی آن حرکت کنیم، یعنی ما ثروتی را که الآن در این منطقه در اختیارداریم چون بالقوه مانده، استفاده‌ای از آن نکرده‌ایم.
 
وی ادامه داد: ثروت یک منطقه به میزان تولید از سرمایه‌ها و توسعه آن منطقه برمی‌گردد و البته آمار و ارقامی که در این زمینه در اختیار ماست در سطح کشوری مناسب نیست و به‌هرحال تخصیص بهینه منابع می‌تواند با استفاده مطلوب از سرمایه انسانی و فیزیکی منطقه صورت پذیرد و با توجه به اینکه ایلام در یک عرض جغرافیایی گسترده قرار دارد دارای قابلیت‌ها و مزیت‌های خوب در این زمینه است.
 
 
 
عضو هیئت‌علمی دانشگاه ایلام بابیان اینکه ما درزمینهٔ کشاورزی از نطر منابع آبی روان، دشت‌های مستعد، جنگل‌ها و مراتع و حتی دام فراوان، دارای توانایی هستیم، یادآور شد: اقلیم ایلام این اجازه را به ما می‌دهد که در پرورش همه دام‌ها بتوانیم سرمایه‌گذاری کرده و با توجه به رعایت استانداردها و شرایط و مسائل و ضوابطی که در منطقه وجود دارد می‌توانیم هم پرورش گاو، گوسفند، بز، شتر، شترمرغ و گاومیش با توجه به تنوع جغرافیایی و هم درزمینهٔ مرغ تخم‌گذار، مرغ گوشتی، مرغ مادر و حتی درزمینهٔ شیلات هم فعالیت کنیم و از طرفی هم یکی دیگر از مزیت‌هایی که وجود دارد این است که مرز گسترده‌ای با کشور عراق داریم و درزمینهٔ صادرات نیز می‌توانیم روی این مسئله حساب باز کنیم که علاوه بر این موارد ما بحث نیروی کار ارزان را نیز در اختیار داریم.
 
این مدرس دانشگاه در بخش اول تأکید کرد: اقلیم ایلام برای پرورش انواع دام مناسب است منتها در چارچوب شرایط و استانداردهای خاص و متأسفانه ما از این وضعیت استفاده بهینه را نکرده‌ایم و حتی در بحث کشتار دام نیز از یک منطق خاص پیروی نمی‌کنیم.
 
وضعیت دامپروری استان متناسب با شرایط مناسب آن نیست
 
دکتر «فرشید فتاح نیا» عضو هیئت‌علمی گروه تولیدات دامی دانشگاه ایلام نیز در این میزگرد اظهار کرد: ازنظر اهمیت و نقش دامپروری، کشاورزی پایدار از ارکان توسعه هر کشور است و واقعیت این است که کشورهای صنعتی دنیا در بخش کشاورزی و دامپروری، سرمایه‌گذاری کرده و آن را تقویت می‌کنند و بعدازآن به دنبال سایر صنعت‌ها می‌روند.
 
وی تأکید کرد: اگر کشاورزی پایداری داشته باشیم امنیت غذایی نیز خواهیم داشت که به‌عنوان‌مثال در ایلام بعضی‌اوقات گفته می‌شود برنج گران شده است که بعدازآن شاهد صف‌های طویل در فروشگاه‌ها هستیم که این نشان‌دهنده این است که امنیت غذایی نداریم.
 
فتاح نیا با اشاره به اینکه یکی از مباحث مهم در بحث امنیت غذایی، تأمین پروتئین حیوانی است، اضافه کرد: تأمین پروتئین حیوانی از ضروریات هر جامعه محسوب می‌شود یعنی اینکه اگر گوشت، تخم‌مرغ و شیر خورده نشود انسان دچار کمبود اسیدهای آمینه و پروتئین می‌شود و این‌ها از اهمیت‌ بخش‌های مختلف دامپروری است و نهایتاً روی سلامت جامعه تأثیر می‌گذارد چراکه جامعه‌ای که سالم نباشد نمی‌تواند توسعه پیدا کند.
 
عضو هیئت‌علمی گروه تولیدات دامی دانشگاه ایلام بحث بعدی در این زمینه را اشتغال دانست و عنوان کرد: ما در بخش دامپروری می‌توانیم بحث بیکاری را تا حدی حل کرده و باعث ایجاد اشتغال شویم و تحقق این مهم باعث می‌شود که وابستگی ما به کشورهای خارجی کمتر شود. هر از چند گاهی که ما تحریم می‌شویم و ذرت و یا سویا کمیاب می‌شود این‌ها نشان می‌دهد اگر ما خودمان بتوانیم کارکنیم و به خودمان وابسته باشیم آن‌وقت است که وابستگی ما به خارج از کشور کم می‌شود و شاهد خروج ارز از کشور نیز نخواهیم بود و درواقع کشورهای صنعتی الآن از طریق کشاورزی پایدار، سیاست و فرهنگ خود را به سایر کشورها دیکته می‌کنند و همچنین در بحث روستاییان، دامپروری می‌تواند باعث کاهش مهاجرت آن‌ها به شهر شود و اگر دامدار بتواند دامپروری کند و درآمد داشته باشد می‌تواند در روستا بماند.
 
وی ابراز کرد: از دیدگاه ظرفیت‌ها و پتانسیل‌ها، شرایط آب و هوایی و داشتن مراتع و جنگل‌های وسیع خصوصاً در حوزه شمالی استان استعداد مناسبی برای پرورش دام سبک ازجمله گوسفند و بز وجود دارد.
 
این مدرس دانشگاه بابیان اینکه مزیت نسبی این مهم، در مقایسه با سایر حرفه‌هاست خاطرنشان کرد: ۲ سال پیش در جلسه‌ای که مسئولان استان حضور داشتند اعلام شد که کشاورزی و دامپروری در استان دارای مزیت‌های نسبی‌ای است و آمارها نشان می‌دهد که کشاورزی و دامپروری در استان ایلام باید توسعه یابد ولی آیا این امر محقق شد؟
 
فتاح نیا یکی دیگر از پتانسیل‌هایی دامپروری استان را تأسیس دومین مرکز آموزش علمی دامپروری کشور در ایلام طی سال‌های ۵۰ تا ۵۲ اعلام و عنوان کرد: بعد از کرج ایلام دومین مرکز علمی دامپروری کشور بوده است که در حقیقت مبنای تأسیس همین دانشگاه، ظرفیت دامپروری استان بوده که زیر نظر دانشگاه رازی کرمانشاه اداره می‌شد پس این نشان می‌دهد که در آن زمان کسانی که پتانسیل‌ها را بررسی می‌کردند به این نتیجه رسیده بودند که استان ایلام این پتانسیل را دارد که به قطب دامپروری کشور تبدیل شود.
 
 
 
عضو هیئت‌علمی دانشگاه ایلام هم‌مرز بودن استان با کشور عراق را یکی دیگر از مزیت‌های دامپروری دانست و بیان کرد: در حال حاضر مرز بین‌المللی مهران برای استان و فارغ‌التحصیلان بیکار دامپروری منطقه یک فرصت است که باید به سمت تولیدات صادرات محور برویم چراکه هم به اقتصاد کشور کمک می‌کند و هم کمک‌کار اقتصاد استان خواهد بود.
 
وی اظهار کرد: وجود دانشجویان و فارغ‌التحصیلان رشته علوم دامی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری در دانشگاه ایلام و همین‌طور داشتن اراضی کشاورزی وسیع و آبی در مهران و دهلران که می‌تواند در تولید نهاده‌های دامی مانند علوفه که در حال حاضر از استآن‌همدان خریداری می‌شود یک پتانسیل است و باید با یک استراتژی مناسب صورت گیرد.
 
فتاح نیا با اشاره به اینکه استعداد تبدیل شدن استان به قطب دامپروری کشور وجود دارد که نیازمند حمایت مسئولان است ادامه داد: وجود افرادی با دیدگاه‌های علمی در سطح دستگاه‌های اجرایی استان در این بخش ظرفیت مناسبی است .
 
فعالیت 1 هزار و 530 واحد دامداری در سطح استان
 
مهندس «مجتبی شیرخانی» معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان ایلام نیز در این میزگرد با اشاره به اینکه علی‌رغم اینکه ما در بسیاری از زمینه‌ها با محدودیت‌هایی مواجه هستیم ولی از مستعدترین استان‌های کشور ازلحاظ دام و طیور بشمار می‌رویم اظهار کرد: شرایط آب و هوایی، مراتع، جنگل‌ها و اراضی قابل کشت جنوب استان این زمینه را پدید آورده که دامپروری در استان جای رشد داشته باشد.
 
وی افزود: از معدود استان‌هایی هستیم که قشلاق و ییلاق ما در محدوده داخلی استان قرار گرفته و سالانه پذیرای 850 هزار رأس دام از سایر استان‌ها نیز بوده و تنها استانی هستیم که دام‌های آن در داخل خود استان زمان می‌گذرانند.
 
شیرخانی بابیان اینکه آمار جمعیت دامی استان ۲٫۵ میلیون رأس دام است که معادل ۲ درصد جمعیت دامی کشور است گفت: ۷۰ درصد دام‌ها سبک ۲۵ درصد دام سنگین و ۵ درصد نیز سایر دام هستند.
 
معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان افزود: 1 هزار و 530 واحد دامداری در سطح استان وجود دارد که درزمینهٔ پرواربندی گوساله، پرورش گاوشیری، پرورش آبزیان گرم و سردآبی و مرغداری گوشتی فعالیت دارند که میزان تولیدات آن‌ها 173 هزار تن شامل 25 هزار تن گوشت قرمز و 91 هزار تن شیرخام و 50 هزار تن گوشت مرغ و ۶۹۵ تن تخم‌مرغ و ۵۷۵ تن عسل است.
 
۳ برابر مصرف استان مرغ تولید می‌کنیم
 
وی با اشاره به اینکه در بحث شیرخام رتبه مناسبی در کشور نداریم و متأسفانه در جایگاه ۲۴ کشوری هستیم خاطرنشان کرد: در بحث گوشت مرغ وضعیت مناسبی داریم که در حال حاضر ۳ برابر مصرف مردم استان تولید گوشت مرغ داریم که مازاد آن را به استان‌های هم‌جوار صادر می‌کنیم که البته مشکلات بازاریابی این محصولات نیز وجود دارد و علی‌رغم اینکه جمعیت انسانی استان 7 دهم درصد جمعیت کشور است ولی درمجموع ۲٫۵ درصد پروتئین کشور در ایلام تولید می‌شود که یکی از مزایای نسبی دامپروری استان محسوب می‌شود.
 
شیرخانی ارزش اقتصادی این میزان تولیدات را بالغ بر 620 میلیارد تومان صرف نظر از ارزش تأسیسات و ابنیه احداثی اعلام و عنوان کرد: بر اساس برنامه‌‌های بالادستی ازجمله برنامه ۵ ساله پنجم در بحث گوشت مرغ به اهداف تعریف شده آن برنامه رسیده‌ایم که البته زنجیره تولید در استان ناقص است و دست نیاز به سمت کارشناسان و سرمایه‌گذاران دراز می‌کنیم که در این راستا وارد میدان شوند.
 
تولید ۲٫۵ درصد پروتئین  کشور در ایلام
 
معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان بابیان اینکه مجموع حجم جوجه‌ریزی سالانه ما بالغ‌بر 30 میلیون قطعه است اظهار کرد: مرغداران ما برای خرید جوجه یک‌روزه به استان‌های شمالی کشور مراجعه می‌کنند چراکه ما در استان فاقد کارخانه جوجه‌کشی هستیم و این خود یکی از نواقص کار است که اگر چنین کارخانه‌ای در استان وجود داشت هزینه مازاد خرید جوجه و هزینه حمل از بین رفته و تولید اقتصادی‌تر خواهد می‌بود.
 
وی ادامه داد: در بحث گاوداری‌های شیری نیز آنچه برنامه برایمان تعریف کرده به‌خوبی محقق نشده و متأسفانه در استان رتبه‌پایینی داریم و در رتبه ۲۵ کشوری قرارگرفته‌ایم که تقریباً ۵۰ درصد از واحدهای گاوداری شیری در سطح استان تعطیل و راکد هستند که دلایل مختلفی در این زمینه وجود دارد که یکی از آن‌ها عدم تأمین نقدینگی دامداران و دیگری عدم کشش بازار است.
 
شیرخانی به حجم تولید مرغ گوشتی در استان و علی‌رغم اینکه در سنوات گذشته قبل از ماه محرم و سفر حجاج معمولاً ستاد تنظیم بازار تشکیل و راهکارهایی اندیشیده می‌شد که قیمت‌ها افزایش نداشته باشند گفت: امسال این قضیه برعکس شده بود چراکه علی‌رغم اینکه سفر حجاج و نذورات ماه محرم را داشتیم با توجه به افزایش مصرف ولی درمجموع با کاهش محصولات پروتئینی مواجه شدیم به‌طوری‌که قیمت مرغ در مرغداری در حال حاضر ۳۶۵۰ تا ۳۷۰۰ تومان است که برای خود مرغدار بالغ‌بر ۴۲۰۰ تا ۴۲۵۰ تومان آب می‌خورد ولی سیکل واسطه‌ها این کار را انجام می‌دهند و مصرف‌کننده مرغ را باقیمت ۵۵۰۰ تا ۶۰۰۰ تومان خریداری می‌کند ولی قیمت تمام‌شده مرغ برای بهره‌بردار ۳۶۰۰ تومان است که این نشان می‌دهد چرخه تولید ما یک چرخه معیوب است.
 
معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان با اشاره به اینکه دوستان دانشگاهی ما باید کمک کنند تا این معضل را از پیش‌رو برداریم تصریح کرد: علی‌رغم افزایش مصرف، با کاهش قیمت نهاده‌ها و کاهش تولید مواجه شدیم و در بحث مرغداری گوشتی خوشبختانه وضعیت خوب بوده و بالغ‌بر ۹۰ درصد واحدهای مرغداری ما فعال هستند ولی ادامه این روند به این صورت پیامدهای ناخوشایندی خواهد داشت.
 
وی افزود: قیمت جوجه ۱ روزه کاهش داشته جوجه یک‌روزه‌ای که در سنوات گذشته ۱۶۵۰ تومان خریداری می‌شد در حال حاضر ۹۰۰ تومان خریداری می‌شود و ذرت که قبلاً ۱۰۵۰ تومان خریداری می‌شد الآن در بازار ۹۵۰ تومان خریداری می‌شود.
 
 
 
عدم همخوانی قیمت تمام‌شده باقیمت فروش مرغ در ایلام
 
شیرخانی کاهش قیمت نهاده‌ها را بی‌تأثیر در کاهش قیمت محصول دانست و بیان کرد: هزینه تولید مرغ از ۴۵۰۰ تومان به ۴۲۰۰ کاهش یافته است درصورتی‌که فروش ما در مرغداری ۳۶۰۰ تا ۳۶۵۰ تومان است که با هم همخوانی ندارند.
 
معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان بابیان اینکه در دولت تدبیر و امید برخلاف دولت‌های گذشته که یک بروکراسی سخت برای صادرات تعریف‌شده بود و بهره‌بردار برای صادرات با یک سیکل طولانی‌مدت مواجه می‌شد که خسته‌کننده بود ولی در حال حاضر این مشکلات حل شده است عنوان کرد: ما در استان برای برون‌رفت از این وضعیت مجوز صادرات انواع مواد پروتئینی از مرغ تا دام سنگین را اخذ کرده‌ایم ولی از آن‌طرف با توجه به اینکه مرز مهران پتانسیلی بزرگ برای استان است متأسفانه حجم صادرات ما در این بخش ناچیز است.
 
وی اظهار کرد: در بخش دام سبک 7 هزار رأس و مرغ گوشتی صادرات نداریم و در بحث مرغ زنده نیز صادرات صفر بوده که البته تولید ما تولیدی صادرات محور نیست و باید قبول داشته باشیم که صادرات در هر منطقه‌ای بر بازار آن منطقه تأثیر می‌گذارد.
 
طرح هادی جایگاه دامپروری روستایی را از بین برده است
 
معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان خاطرنشان کرد: بخش اعظمی از تولیدات ما در روستا انجام می‌شود به‌طوری‌که ۶۰ درصد کل تولیدات زیر بخش دام و طیور ما در روستاهاست و از طرف دیگر سیاست‌های ما به‌گونه‌ای است که روستاییان را به سمت شهرنشینی می‌کشانیم، طرح هادی را در روستاها اجرا می‌کنیم و متأسفانه این طرح جایگاه دام و تولیدات دامی در روستا را حذف کرده که از معضلات اساسی این طرح به شمار می‌رود و اگر می‌خواهیم توسعه دامپروری داشته باشیم باید توسعه روستا را شاخص اول قرار دهیم.
 
 
 
«محمدرضا قدم‌خیری» مدیرعامل اتحادیه دامداران استان ایلام نیز در میزگرد تخصصی دامپروری در ایلام ظرفیت‌ها و‌ چالش‌ها و نقش آن در توسعه روستاها اظهار کرد: استان ایلام ازنظر پتانسیل دامپروری بسیار مناسب و مستعد است و این ظرفیت را دارد که ما با برنامه‌ریزی بتوانیم دامپروری خوب و اصولی‌ای داشته باشیم اما چالش‌هایی هم پیش‌رو داریم که اولین موضوع آن عدم تخصص در دانش دامپروری دامداران استان است و اگر ما دامداران را در دامپروری آگاهی‌بخشیم و تخصص محور کنیم خیلی از مشکلات پیش رو حل خواهد شد.
 
وی بابیان اینکه سیاست‌گذاری متمرکز بدون توجه به موقعیت جغرافیایی استان یکی از چالش‌های دامپروری در استان است افزود: تأمین نهاده‌های دامی در بسیاری از استان‌ها در همان جا انجام می‌شود اما در استان ایلام این‌گونه نیست و ما باید نهاده‌های دامی خود را از استان‌های دیگر تأمین کنیم و به علت کم بودن جمعیت نیز خیلی از فرآورده‌های ما تولید بیش از مصرف داشته و روی دست دامدار می‌ماند و هنوز سیاست‌گذاری مناسبی نشده که این مازاد تولید کجا برود؟
 
دامداری استان دندانی درد گرفته‌ است
 
قدم‌خیری با اشاره به اینکه دندانی که درد می‌کند را یا باید بگذاریم پوسیده شود و بعد بکشیم یا باید ترمیم کنیم اضافه کرد: دامداری در استان ایلام چنین وضعیتی دارد یعنی این دندان الآن درد گرفته و حالا با چه راهکاری باید این درد را ساکت کنیم اهمیت دارد و در بحث حمایت از دامداران نیز حمایت انجام می‌شود ولی خیلی ناقص است که برای مثال می‌توان به وضعیت دامداری در کشور ترکیه اشاره کرد که برای تولید هر تن شیر خشک ۳۰۰ لیر یارانه می‌دهد، برای تولید گوشت پایه گذاشته که مبنای آن ۱۹۰ کیلوگرم است و اگر کمتر تولید کند یارانه کمتری می‌دهد و برای هر کیلوگرم گوشت ۵٫۱ لیر یارانه می‌پردازد، برای پرورش گوساله‌ای که به روش تلقیح مصنوعی متولد ‌شود ۶۰ لیر یارانه می‌دهد به هر دامی که واکسن بروسلز زده باشد ۲۰ لیر یارانه می‌دهد. اگر تلیسه‌ای در داخل کشور ترکیه متولد شود ۳۵ درصد قیمت آن تلیسه یارانه می‌گیرد و اگر از خارج کشور ترکیه بیاید ۲۵ لیر یارانه دارد محدودیت ۱۵۰ درصدی گمرک برای واردات فرآورده‌های دامی قرار داده است ولی یارانه دامداران در ایران در جهتی نمی‌رود که به دست دامدار برسد به‌طوری‌که سال گذشته یارانه تخصیص داده شد که فقط به کارخانه‌های شیر رسید و دست دامدار خالی ماند.
 
مدیرعامل اتحادیه دامداران استان عنوان کرد: سیاست‌گذاری در مرکز انجام می‌شود و در طبقات پایین‌تر درست اجرا نمی‌شود که در این راستا دامداری استان ایلام نیازمند یک‌همت بلند است که باید برای آن تلاش شود که البته برای بهبود وضعیت دامداری استان یکدست صدا ندارد چون سیاست‌گذاری‌های ما متمرکز هستند یعنی اگر طرحی داشته باشیم باید از مرکز مجوز بهره‌برداری آن صادر شود و در بخش اعتبارات نیز به همین‌گونه است.
 
عدم وجود بازار فروش مشکل حاد دامداران ایلام
 
وی با اشاره به اینکه چالش الآن دامداران استان تأمین نقدینگی است که دامدار ما متأسفانه نقدینگی در دست ندارد که بتواند دام خود را نگهدارد افزود: دومین چالش این بخش تأمین علوفه است که باید سازوکاری ایجاد شود که کشاورزان ما به سمت کاشت علوفه دام بروند.
 
قدم‌خیری مشکل حاد دامپروری استان را عدم وجود بازار فروش برای فرآورده‌های دامی اعلام و عنوان کرد: در واحدهای پرواربندی ما حجم زیادی گوشت چه در بخش دام سبک و چه دام سنگین روی دست دامداران باقی‌مانده است.
 
مدیرعامل اتحادیه دامداران استان در خصوص شیر واحدهای پرورش گاوشیری خاطرنشان کرد: شیر که متأسفانه بازار مناسب و منصفانه‌ای برای فروش ندارد در ایلام دارای ۲ کانال خرید انحصاری است، می‌دانیم که شیر یک ماده سریع‌الفساد است و دامدار ما زمانی که شیر را به درب کارخانه می‌برد اگر بگوید که دولت الآن قیمت خرید شیر را ۱۴۴۰ تومان مصوب کرده، کارخانه امتناع کرده و ۱۰۸۰ تومان می‌خرم و دامدار ما مجبور است که این شیر را یا به لبنیاتی‌های سطح شهر به قیمت کمتری بفروشد یا تا عصر بچرخد و باقیمت بسیار نازلی آن را به کارخانه بدهد.
 
وی بابیان اینکه یک آنالیز برای قیمت شیر وجود دارد که گفته می‌شود قیمت هر ۳ کیلو جو یک کیلو شیر است ادامه داد: جو در بازار آزاد ۱۲۰۰ تومان و دولتی ۹۲۰ تومان است و هر ۳ کیلوگرم ۲۷۶۰ تومان محاسبه می‌شود و قیمت شیر ما در گاوداری‌ها ۹۵۰ تا ۱۰۰۰ تومان و سنتی ۷۵۰ تا ۸۰۰ تومان است.
 
 
 
دامداران در منگنه‌ی بانک‌ها
 
قدم‌خیری یادآور شد: هر نهاده‌ای که به گاوداری‌های ما داده می‌شود به‌جز سبوس یارانه‌ای که قیمت ۵۵۰ تومان است هیچ‌کدام از ۱۰۰۰ تومان کمتر نیست پس آنالیز نزدیک واقعیت است و نباید فراموش کرد که  ۵۰ درصد واحدهای گاوداری شیری استان تعطیل هستند و پرواربندی‌ها ناقص عمل می‌کنند و خیلی از آن‌ها نیز اطلاعیه‌هایی از طریق اتحادیه چاپ و منتشر می‌کنند که این واحد دامپروری زیر قیمت به فروش می‌رسد.
 
مدیرعامل اتحادیه دامداران استان گفت: تسهیلات بانکی در حال حاضر برای حوزه دامپروری وجود ندارد و دولت اعلام می‌کند که جلوی تورم را گرفته و از طرف دیگر به‌صورت قطره‌چکانی به مردم تسهیلات می‌دهد و تصور می‌کند زمانی که نقدینگی دست مردم جمع شد قدرت خرید کاهش می‌یابد.
 
وی اظهار کرد: مشکل بعدی ما عدم فرصت کافی برای بازپرداخت اقساط بانکی است، در تاریخی که بانک مشخص کرده باید قسط پرداخت شود والان‌هم بانک‌ها دامداران را در منگنه قرار داده‌اند. دامدار که شیر و گوشت او در بازار به فروش نمی‌رود و از آن‌طرف گوشت برزیل به‌راحتی در بازار موجود است (گوشتی که ماه‌ها قبل تولید شده و در سردخانه مانده) و دامدار ما فقط دست روی دست می‌گذارد و نباید فراموش کرد که خیلی از کشورها برای واردات گوشت تعرفه گمرکی وضع کرده‌اند.
 
قدم‌خیری با اشاره به اینکه مشکل بعدی دامداران استان بلاتکلیفی واحدهای راکد و بدهکار است ابراز کرد: این واحدها نتوانسته‌اند خود را در فرآیند تولید نگهدارند که البته تکمیل ظرفیت واحدهای نیمه فعال نیز مشکل بعدی ماست چراکه واحد ۱۰۰ رأسی با ۱۰ رأس گاو ادامه کار می‌دهد، یک دامدار کاری به‌جز دامداری ندارد و مجبور است کار کند و کسانی که به سمت‌وسوی این کار می‌روند کاری جز این ندارند.
 
شیرخانی در ادامه اضافه کرد: کمیته‌ای در وزارت جهاد کشاورزی برای بهبود تولید از طریق کاهش بیمه جوجه‌ریزی در واحدهای مرغداری از ۴۸ به ۴۲ روزه‌گی به خاطر کاهش ریسک ادامه فعالیت مرغدار تشکیل شده است.
 
وی بابیان اینکه ما از مرغداران می‌خواهیم که مرغ صادرات محور در رنج ۱۱۰۰ گرم تا ۱۵۰۰ گرم تولید کنند و بسته‌بندی توسط امور دام انجام داده می‌شود اضافه کرد: مردم می‌گویند که ما مرغ درشت می‌خواهیم و مرغ ریز را مریض می‌پندارند ولی اخیراً دولت به این نتیجه رسیده که کاهش مدت بیمه می‌تواند این مشکل را حل کند.
 
معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان گفت: در تولید مرغ تفاوت‌های زیادی با استانداردهای جهانی داریم.
 
طاهرپور در ادامه با طرح این سؤال که آیا کیفیت تولیدات داخل از دید مردم کمتر از کیفیت گوشت وارداتی است؟ تصریح کرد: دامدار ما و خود دولت در این خصوص هزینه‌ای نمی‌کنند چراکه هدف کمیت است و در منطقه ما رشد کمی وجود دارد اما به کیفیت آن‌گونه که باید اهمیت داده نمی‌شود.
 
وی عنوان کرد: چرا کشاورز ما تولید می‌کند ولی ضرر دارد؟ نکته قابل‌توجه این است که این کشاورز کشاورز واقعی نیست و کاذب است و شغل دیگر دارد و هزینه‌های زندگی را از جای دیگر درمی‌آورد.
 
تولید شیر در بن‌بست
 
«محسن ملکی‌زاده» نماینده حقوقی اتحادیه دامداران استان نیز در میزگرد تخصصی دامپروری در ایلام ظرفیت‌ها و‌ چالش‌ها و نقش آن در توسعه روستاها اظهار کرد: راهی را شروع کرده‌ایم و از نصفه آن نیز گذشته‌ایم و در حال حاضر راهی برای برگشت نداریم، تسهیلات بانکی گرفتیم و به بانک‌ها بدهکاریم و فقط امید ما این است که یک‌زمان دولت کمکی کند تا این تسهیلات را جوابگو باشیم و الا الان تولید شیر و گوشت در یک بن‌بست واقعی است یعنی به نظر من یک افق روشن هم برای نجات آن از این‌همه معضل در کوتاه‌مدت وجود ندارد .
 
وی با اشاره به اینکه مسئولان استان در حوزه جهاد کشاورزی کمک‌کار ما هستند ولی در بسیاری از موارد کار از عهده استان خارج است و تصمیمات کلانی را می‌طلبد که از این بحران نجات پیدا کنیم یادآور شد: بدهکاری به سیستم بانکی ما را مجبور به ادامه مسیر کرده و اگر این مشکل بانکی حل شود روز بعد آن ۲ نفر تولیدکننده در استان وجود نخواهد داشت چون واقعاً صرفه اقتصادی ندارد و جسم و روح و جان تولیدکننده را نیز درگیر کرده است یعنی به هیچ سمتی نمی‌توانیم برویم، تمام ذهنمان درگیر دامداری است.
 
ملکی‌زاده ادامه داد: بحث دیگر مقایسه صنعت دامپروری با دیگر صنایع است چراکه ما در دامپروری با یک موجود زنده درگیر هستیم موجودی که شرایط اقلیمی، آب و هوایی و استرس روی آن تأثیر دارد. روز اول طرح نویسی می‌شود که یک دام چقدر تولید شیر دارد و در همان پیک ادامه می‌دهد و حتی فضولات نیز در طرح‌نویسی جزء درآمد می‌آید .
 
این دامدار ایلامی تصریح کرد: استرس موجب می‌شود که میزان تولید شیر دام کاهش یابد و یا حتی شیر ندهد و پیک شیردهی کاملاً متوقف شود.
اخبار مرتبط با این خبر


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :  
کد امنیتی: