6:51 عصر | ۱۳۹۸ دوشنبه ۲ ارديبهشت
مرغداری‌های آلوده به ویروس آنفلوانزای مرغی چگ...همزمان با شیوع آنفلوانزای مرغی، در صورت آلودگی یک واحد مرغداری به این ویروس، علاوه بر خود کانون آلوده، تمام واحدهای موجود تا شعاع ۳ کیلومتری معدوم می شوند.
ناکامی ایران در بازارهای صادراتی مرغدبیر انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی با بیان اینکه میزان صادرات مرغ بسیار پایین‌تر از ظرفیت موجود است، گفت: دولت مرغ مازاد را ۶۴۰۰ تومان خریداری می‌کند که این نرخ، برای مرغداران به صرفه نیست.
سازمان دامپزشکی آنفلوانزای مرغی در دو مرغداری...سازمان دامپزشکی کشور طی اطلاعیه‌ای رسمی معدوم سازی دو واحد مرغداری در استان تهران را به دلیل مشاهده آنفلوانزای مرغی تایید کرد.
طرح ملی بررسی ۴۰ باقیمانده دارویی در محصولات ...رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: از ابتدای امسال ۴۰ نوع باقیمانده دارویی را با نمونه‌گیری از محصولات خام دامی از جمله شیر،‌ ماهی قزل آلا، گوشت و طیور آغاز کرده‌ایم.
اجرای طرح پاستوریزاسیون و عرضه شیر توسط تشکّل...مدیر عامل اتحادیه سراسری صنعت دامپروران همگام کشور گفت: در حال اجرای طرح پاستوریزاسیون و فروش شیر از طریق تعاونی‌های دامداران و یا خود دامداران هستیم.
رئیس فدراسیونی که گاوداری می‌کند/ ورزشکاران ب...رئیس فدراسیون بسکتبال در کنار ورزش و مدیریت فدراسیون به کار گاوداری هم مشغول است و می‌گوید: ورزشکاران باید در کنار جهادگران در اردوهای جهادی به مردم محروم خدمت کنند.
راه های مدیریت استرس گرمایی در گاوهای شیریافزایش دمای هوا به بیش از 22 درجه سانتیگراد می تواند موجب تولید پایین تر از میزان معمول و تبعات مختلفی در گاوهای شیری شود.
مدیریت اقدامات بهداشتی در طول یک دوره پرورش گ...علاوه بر رعایت اصول استاندارد در احداث جایگاه که بایستی مناسب اهداف مورد نظر در تولید باشد، مدیریت بهداشت جایگاه و دام نیز اثر ویژه ای در حفظ سلامت گوسفند و بز و تولیدات آنها دارد.
کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکر...عملکرد بره های پرواری تغذیه شده با جیره های غذایی حاوی علوفه هیدروپونیک، کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکرد دام را در پی دارد.
شرایط استفاده و نگهداری گوشت قرمزمردم باید گوشت قرمز خود را از مراکز مجاز عرضه تهیه نموده و ممهور به مهر و برچسب بهداشتی دامپزشکی باشد.
بیوتکنولوژی کلید اجرای اقتصاد مقاومتی در صنعت...دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی در صنعت دامپروری با کاربردهای مختلف بیوتکنولوژی میسر می شود.
بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو را جدی بگی...مدیر کل دامپزشکی استان گیلان با اشاره به اینکه فصل بهار و تابستان زمان تکثیر و تزاید حشرات به خصوص عامل ناقل این بیماری یعنی کنه ها است، گفت: در راستای کنترل و پیشگیری از ابتلا به این بیماری لازم است دامداران و افرادی که با دام سروکار دارند نکات بهداشتی ضروری را رعایت کنند.
آرشیو خبر کد خبر: 5185     
به مناسب روز جهانی شیر

نامه دبیرخانه شیر ایستگاه سلامت به رییس جمهور

دبیرخانه شیر ایستگاه سلامت در نامه ای به رییس جمهور به مناسب روز جهانی شیر خواستار توجه بیشتر به سلامت و بهداشت جامعه با افزایش سرانه مصرف شیر شد.
تاریخ انتشار :۱۳۹۵ جمعه ۳۱ ارديبهشت ساعت 08:59

به گزارش پایگاه خبری دامپروری ایران (دامنا)، دبیرخانه شیر ایستگاه سلامت در نامه ای به رییس جمهور به مناسب روز جهانی شیر خواستار توجه بیشتر به سلامت و بهداشت جامعه با افزایش سرانه مصرف شیر شد.

متن کامل این نامه به شرح زیر می باشد:

 

حضور ریاست محترم جمهوری

حضرت حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای دکتر حسن روحانی

با سلام و تقدیم  احترام، نظر به اینکه در آستانه روز جهانی شیر، مصادف با یازدهم خرداد ماه قرار داریم، بی مناسبت نیست که چند کلمه ای خدمت حضرتعالی، بعنوان عالی ترین مقام اجرایی کشور طرح موضوع نمائیم، تا شاید مرحمی باشد بر زخمی کهن بر پیکری مقاوم در خط مقدم نبرد در جبهه تولید و اقتصاد مقاومتی.

همانگونه که مستحضر هستید، شیر یکی از اجزاء سلامت ایرانیان است که از دیر باز جایگاه ویژه ای در تغذیه مردم این سرزمین داشته و در ایران باستان گاو شیری به عنوان مظهر اقتدار و توانمندی جامعه شناخته می شده، بطوری که در ستونهای تخت جمشید از باد و باران گزندی نیافته و همچنان از ورای قرنها پابر جا ایستاده است.

 در کتاب الهی یعنی قرآن مجید نیز جایگاه گاو شیری به گونه ای قرار داده شده، که بزرگترین سوره این کتاب الهی به نام این موجود ارزشمند (بقره) نام گذاری شده است. و همچنین فرآیند تولید شیر و اثرات مفید آن مورد توجه این کتاب الهی و احادیث فراوانی از ائمه معصومین (ع) قرار گرفته و حتی به عنوان یکی از غذاهای بهشتیان معرفی شده است.

متاسفانه سرانه مصرف شیر در کشور کمتر از یک سوم کشورهای توسعه یافته و همچنین کمتر از نصف متوسط جهانی می باشد. این در حالی است که به دلیل کم مصرف کردن شیر و لبنیات و نامناسب بودن الگوی تغذیه، سالانه بیش از 30 هزار میلیارد تومان به جامعه خسارت وارد می شود.

"دبیرخانه شیر ایستگاه سلامت" در طی برگزاری نشست های تخصصی و کنفرانس های علمی متعدد این موضوع را مورد بررسی کارشناسانه قرار داده است.

 روز جهانی شیر فرصتی است که نسبت به اصلاح الگوی تغذیه و افزایش سرانه مصرف شیر و لبنیات یک حرکت اجتماعی و متناسب در کشور صورت گیرد و شایسته است که دولت تدبیر و امید در این زمینه پیشگام باشد.

 بسیار دردناک است که در آستانه روز جهانی شیر شاهد تخلیه شیر دامداران در اقصی نقاط کشور در معابر عمومی و گذرگاهها باشیم. شیری که با خون جگر تولید شده، به جای شیرین کردن کام کودکان و نوجوانان این سرزمین که درصد قابل توجهی از آنها به دلیل کم مصرف کردن شیر دچار کوتاهی قد می باشند، روانه بستر خیابان ها شود، و از طرفی جامعه به دلیل کم مصرف کردن شیر با چالش های متعدد ناشی از سوء تغذیه و بیماریهای مختلف متابولیک و اسکلتی مواجه باشد.

 از آنجا که ارتقاء سرانه مصرف شیر بصورت مشخصی باعث کاهش بیماریهای متابولیک، اسکلتی، سرطانهای مختلف و اثرات نامناسب ناشی از آلودگی هوا می شود، درخواست مشخص "دبیرخانه شیر، ایستگاه سلامت" از ریاست محترم جمهوری آنست که با توجه به اهمیت موضوع، به مناسبت روز جهانی شیر، با هماهنگی مجلس شورای اسلامی دو درصد از بودجه بخش بهداشت و درمان به اصلاح الگوی تغذیه و افزایش سرانه مصرف شیر و لبنیات اختصاص یابد.

باشد تا دولت تدبیر و امید، با تدبیر این مهم، امید را به جامعه تولید کننده، در سالی که به عنوان اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل نام گذاری شده است، باز گردانند.

"با آرزوی توفیق الهی"

 

دبیرخانه شیر ایستگاه سلامت

 

 

 

 

 

 

اخبار مرتبط با این خبر
ردیفتیترتاریخ
1 نامه دبیرخانه شیر ایستگاه سلامت به رییس جمهور ۱۳۹۵ جمعه ۳۱ ارديبهشت


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :  
کد امنیتی: